Jak przyśpieszyć starego laptopa

Nie zawsze stary, wolno działający laptop nadaje się jedynie do utylizacji. Chcielibyśmy w tym artykule przedstawić kilka wskazówek, jak można przyśpieszyć starego laptopa.

1. Zwiększenie pamięci RAM

Na dzień dzisiejszy standardem w laptopach jest 4/8 lub nawet 16GB RAM. W starszych urządzeniach mogliśmy spotkać zazwyczaj maksymalnie 2GB.

Przed dołożeniem pamięci koniecznie upewnijcie się, jaki rodzaj pamięci posiadajcie np. DDR2 lub DDR3 oraz najważniejsze, ile max. pamięci obsłuży Wasza płyta główna. Pamięci RAM są bardzo mało awaryjne i często dostajemy na nie dożywotnią gwarancję. Dlatego w razie mniejszego budżetu możemy również poszukać używanych „kości” za niewielkie pieniądze.

pamięć ram
pamięć ram

2. Wymiana procesora

W niektórych laptopach mamy możliwość wymiany procesora na dużo „szybszy”. Jednak tak jak w pkt.1 koniecznie trzeba sprawdzić, jaki procesor będzie obsługiwany przez naszą płytę główna. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że nie każda płyta główna ma możliwość zmiany procesora.

procesor do laptopa
procesor do laptopa

3. Montaż dysku SSD i kieszeni na stary dysk HDD

Naszym zdaniem jest to najbardziej zauważalna zmiana. Nasz stary laptop dosłownie zyskuje nowe życie – uruchamia się dużo szybciej oraz sprawniej otwierane są wszystkie programy. Na dzień dzisiejszy coraz rzadziej używa się napędu na płyty DVD. W związku z tym możemy w jego miejsce za pomocą specjalnej „kieszeni” wstawić również nasz stary dysk HDD jako bank danych. Takim sposobem nasz laptop będzie posiadał 2 dyski. Odsyłamy również do naszego artykułu o dyskach SSD

dysk SSD
dysk SSD

4. Instalacja systemu Windows

Jeśli już jesteśmy przy montażu dysku SSD, to „koniecznością” jest instalacja na nim świeżego systemu Windows. Również zwiększy nam to prędkość laptopa w porównaniu ze starym zazwyczaj zaśmieconym systemem.
Instalacja systemu w naszym serwisie

5. Czyszczenie układu chłodzenia

Konserwacja układu chłodzenia, czyli czyszczenie laptopa wewnątrz z kurzu i wymiana past termoprzewodzących jest niesamowicie ważną rzeczą. Nie tylko odczujemy po tym zabiegu przyspieszenie laptopa, ale również zapobiegniemy w przyszłości przegrzaniom procesora i układu graficznego. Czyszczenie jest ważne nie tylko w starych, ale i nowych laptopach, ponieważ pasta termoprzewodząca z czasem traci swoje właściwości.

układ chłodzenia laptop
układ chłodzenia laptop