Jak przyśpieszyć starego laptopa

Nie zawsze stary, wolno działający laptop nadaje się jedynie do utylizacji. Chcielibyśmy w tym artykule przedstawić kilka wskazówek, jak można przyśpieszyć starszy sprzęt.

1. Zwiększenie pamięci RAM
Na dzień dzisiejszy standardem w laptopach jest 4 lub nawet 8GB RAM, gdy w starszych urządzeniach mogliśmy spotkać zazwyczaj maksymalnie 2GB.
Przed dołożeniem pamięci koniecznie upewnijcie się, jaki rodzaj pamięci posiadajcie np. DDR2 lub DDR3 oraz najważniejsze, ile max. pamięci obsłuży Wasza płyta główna. Pamięci RAM są bardzo mało awaryjne i często dostajemy na nie dożywotnią gwarancję, więc w razie mniejszego budżetu możemy również poszukać używanych „kości” za niewielkie pieniądze.
pamięć ram

2. Wymiana procesora
W niektórych laptopach mamy możliwość wymiany procesora na dużo szybszy model, jednak tak jak w pkt.1 koniecznie trzeba sprawdzić, jaki procesor będzie obsługiwany przez naszą płytę główna.
procesor do laptopa

3. Montaż dysku SSD i kieszeni na stary dysk HDD
Naszym zdaniem jest to najbardziej zauważalna zmiana. Nasz stary laptop dosłownie zyskuje nowe życie – uruchamia się dużo szybciej oraz sprawniej otwierane są wszystkie programy. Na dzień dzisiejszy coraz rzadziej używa się napędu na płyty DVD, więc możemy w jego miejsce za pomocą specjalnej „kieszeni” wstawić również nasz stary dysk HDD jako bazę danych. Takim sposobem nasz laptop będzie posiadał 2 dyski. Odsyłamy również do naszego artykułu o dyskach SSD
dysk SSD

4. Instalacja systemu Windows
Jeśli już jesteśmy przy montażu dysku SSD, to „koniecznością” jest instalacja na nim świeżego systemu Windows, który również zwiększy nam prędkość laptopa w porównaniu ze starym zazwyczaj zaśmieconym systemem.
Instalacja systemu w naszym serwisie

5. Czyszczenie układu chłodzenia
Konserwacja układu chłodzenia, czyli czyszczenie laptopa wewnątrz z kurzu i wymiana past termoprzewodzących jest niesamowicie ważną rzeczą. Nie tylko odczujemy po tym zabiegu przyspieszenie laptopa, ale również zapobiegniemy w przyszłości przegrzaniom procesora i układu graficznego. Czyszczenie jest ważne nie tylko w starych, ale i nowych laptopach, ponieważ pasta termoprzewodząca z czasem traci swoje właściwości. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu o czyszczeniu laptopa
układ chłodzenia laptop

BLOG / Jak przyśpieszyć starego laptopa

Podziel się z innymi