Niestety wzrost cen dysków SSD jest bardzo szybki, a będzie jeszcze drożej. Według analityków ceny dysków mogą wzrosnąć w 2020 roku nawet o 40%. Jeśli zamierzasz wymienić dysk na SSD zrób to jak najszybciej.

Eksperci z DigiTimes twierdzą, że podwyżka cen wystąpi nie tylko w dyskach SSD ale we wszystkich urządzeniach wyposażonych w pamięć NAND flash takich jak: karty pamięci i nośniki USB.

Za główny wzrost cen uznawane jest zwiększone zapotrzebowanie na pamięci przez klientów serwerowych. Również niedawna minutowa awaria w fabryce Samsunga, która spowodowała kilku dniowy przestój może wpłynąć na wzrost cen.

Dyski SSD będą coraz szybsze

W roku 2019 pojawiły się pierwsze dyski wykorzystujące interfejs PCI Express 4.0 na których prędkość zapisu i odczytu danych przekroczyła 5000 MB/s. Rok 2020 ma być jeszcze ciekawszy pod względem prędkości ponieważ ma zostać ujawniona już piąta generacja w/w interfejsu.

wzrost cen dysków SSD
dysk SSD NVMe M.2

Podsumowując – wzrost cen dysków SSD jest nieunikniony, więc jeśli myśli o przyśpieszeniu swojego sprzętu i wymianie dysku warto to zrobić jak najszybciej.