Wymiana gniazda USB

 

Jeśli mamy problem z gniazdem USB, w pierwszej kolejności należy sprawdzić inne urządzenia, żeby wykluczyć np. uszkodzenie myszki. Jeśli port USB dalej nie reaguje problemem może być zły/uszkodzony sterownik lub uszkodzenie mechaniczne gniazda.

Jeśli zdiagnozowaliśmy, że żadne urządzenie nie działa pod naszym gniazdem USB, następnie należy uruchomić bootowalny system windows / linux, w celu wykluczenia błędów systemu windows. Jeśli i to nie przyniesie efektów, będziemy potrzebować miernika w celu sprawdzenia napięcia na gnieździe. Powinno ono wynosić 5V. Pomiaru możemy dokonać bez rozbierania laptopa.

Gdy wszystkie wyżej opisane metody nie pomogą, niezbędne będzie wymienienie gniazda USB na nowe. Niektóre laptopy posiadają oddzielną elektronikę z wlutowanym gniazdem. Jeżeli jednak gniazdo znajduje się na naszej płycie głównej, niezbędne będzie wlutowanie nowego gniazda, lecz wymaga to odpowiedniego sprzętu. Niewłaściwe lutowanie może uszkodzić płytę główną.

W niektórych przypadkach za błędne działanie gniazd USB odpowiedzialne jest uszkodzenie płyty głównej np. mostu południowego lub w przypadku osobnych modułów, taśma łącząca z płytą główną.

Rodzaje gniazd USB:

 

BLOG / wymiana gniazda USB