Wirus ransomware

Jest to specjalny algorytm blokujący / utrudniający dostęp do systemu naszego komputera. Aby blokada została zdjęta, wymagane jest opłacenie okupu. Hakerzy blokują w ten sposób urządzenia i żądają niemałych sum za ich odblokowanie.
Wirus ransomware może również zablokować wszystkie dane użytkownika, a ich deszyfracja może okazać się bardzo skomplikowana. Możemy również otrzymać komunikat o usunięciu danych w przypadku nieopłacenia haraczu.
Komunikaty wyświetlane przez wirus są zawsze w języku użytkownika komputera. Algorytm został napisany w ten sposób, aby lokalizować ofiary po IP.

W jaki sposób nasz sprzęt może zostać zainfekowany?

Najpopularniejszą metodą złapania wirusa są załączniki z poczty e-mail oraz pobranie pliku z przeglądanej strony www, która została zainfekowana. Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się również linki przesyłane w aplikacji Facebook / Messenger lub jako e-mail. Linki te automatycznie pobierają wirus na dysk naszego komputera.
Ważne jest także bardzo dobre zabezpieczenie naszej sieci internetowej. W przeciwnym wypadku wirus może bardzo łatwo uzyskać dostęp do wszystkich urządzeń do niej podłączonych.

Jak usunąć wirus ransomware?

Jeśli już doszło do zainfekowania systemu, prawdopodobnie stracimy dostęp do komputera, a jednocześnie do możliwości podjęcia z nim walki. Gdy mamy możliwość przeskanowania systemu i usunięcia wirusów zróbmy to w pierwszej kolejności. Najlepszą metodą zabezpieczenia się przed tym zagrożeniem jest posiadanie aktualnych wersji programów, systemu operacyjnego i antywirusa. Warto systematycznie skanować nasz system w poszukiwaniu zagrożeń. Gdy nie będzie możliwe z naszej strony żadne działanie, zostają nam praktycznie jedno wyjście – zainstalowanie systemu od nowa. Nigdy nie płacimy okupów!

Jak się zabezpieczać przez wirusem?

  • nie otwieraj podejrzanych maili i załączników
  • nie pobieraj podejrzanych plików
  • twórz kopię zapasową ważnych dokumentów
  • używaj dobrego i aktualnego systemu antywirusowego
  • dbaj o aktualizację swojego systemu operacyjnego

Na koniec warto dodać, że nie jest to zwykły „niegroźny” wirus wyświetlający reklamy, a naprawdę poważne zagrożenie. Przez wirus ransomware, możemy stracić wszystkie nasze poufne dane oraz utracić dostęp do zdjęć i dokumentów. Odkodowanie tych danych jest praktycznie niemożliwe.