Spowolnienie komputera

Czy Twój komputer/laptop działa ostatnio bardzo wolno? Na wykonanie każdego polecenia musisz odczekać sporą ilość czasu, a programy uruchamiają się z opóźnieniem? Problemem należy zająć się jak najszybciej, aby uniknąć poważnego uszkodzenia sprzętu lub utraty danych.

Sprawdźmy przyczyny wolnej pracy komputera, która może być spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęstszych należy zaliczyć: zakurzony układ chłodzenia (przegrzewanie sprzętu), wirusy, nieuaktualniony system windows, błędy lub uszkodzenie dysku twardego, wiele usług działających w tle – mocne zużycie procesora. Należy dodać, że nie zawsze reinstalacja systemu naprawi wszystkie nasze problemy. Czasem niestety usterka wynika z fizycznego uszkodzenia sprzętu.

Ustawienia systemowe

Na początek warto wejść w „menedżer zadań” – CTRL + ALT + DEL i sprawdzić zużycie procesora i pamięci RAM.

menedzer zadan
Użycie procesora w spoczynku powinno wynosić około 5%, gdy wynosi o wiele więcej, a nawet 100% warto przejść do zakładki „procesy” i sprawdzić, co najmocniej obciąża nam procesor. Bardzo prawdopodobne jest, że odpowiedzialny jest za to wirus lub aktualizacje systemu windows.

Przegrzewanie się sprzętu

Jeśli wszystko wydaje się być w normie, warto sprawdzić temperatury naszego komputera, może okazać się, że wolna praca wynika z przegrzewania się sprzętu. Jeśli komputer się przegrzewa, warto jak najszybciej wykonać czyszczenie fizyczne ze zmianą past termoprzewodzących. Zaniedbanie może doprowadzić do poważnych usterek w przyszłości.

czyszczenie laptopa

Uszkodzenie dysku twardego

Ostatnią, najgorszą dla nas opcją jest uszkodzenie dysku twardego. Dyski z czasem mogą ulec uszkodzeniu logicznemu lub fizycznemu, co objawia się tzw. badsectorem – uszkodzonym blokiem pamięci. Uszkodzony dysk znacznie wydłuża nam dostęp do naszych plików, a w skrajnych wypadkach uniemożliwia włączenie systemu windows. W przypadku pojawienia się takich problemów, warto zgrać swoje dane na inny nośnik danych. Warto również sprawdzić S.M.A.R.T swojego dysku.

odzyskiwanie danych

Spowolnienie komputera – podsumowanie:

  • wirusy
  • problem z aktualizacjami systemu windows
  • programy działające w tle
  • przegrzewanie się sprzętu
  • uszkodzenie dysku twardego

W przypadku problemów zapraszamy do naszego serwisu

BLOG / wolne działanie komputera