Odzyskiwanie klucza Windows

Co zrobić, jeśli zamierzamy przeinstalować system Windows, a nie posiadamy partycji recovery (np. po wymianie dysku na nowy) i naklejka z kluczem jest wytarta? Przedstawiamy rozwiązanie!
Klucz jest możliwy do odzyskania z działającego systemu i w przypadku jego uszkodzenia!

Łatwiejsze zadanie mają posiadacze Windows 8 i 10. Windows 10 umożliwia nam przypisanie licencji do konta Microsoftu – instalacja systemu przebiega bez podania klucza instalacyjnego, następnie po zalogowaniu na konto Windows zostaje aktywowany.
Windows 8 nie posiada specjalnego klucza do instalacji – po włożeniu odpowiedniej płyty dla swojego systemu np Windows 8.1 lub 8.0 Professional klucz zostaje automatycznie wykryty z Biosu z płyty głównej.

Co jednak zrobić, gdy posiadamy system 7, Vista lub XP?
Spokojnie… Oto rozwiązanie…

Odzyskiwanie klucza Windows z działającego systemu

Jest to najprostsza sytuacja do odzyskania klucza. Wystarczy ściągnąć odpowiednie oprogramowanie np. polecany przez nas „ProduKey”.

Po uruchomieniu programu, program wyświetli nam znalezione klucze do systemu Windows i pakietu Office.

produkey

Odzyskiwanie klucza Windows z uszkodzonego systemu

Jeśli masz problem z uruchomieniem Windowsa rozwiązanie jest analogiczne, z tym że należy wyjąć i podłączyć dysk twardy do innego komputera np. u znajomego. W przypadku uszkodzonego dysku twardego istnieje również duża szansa na odzyskanie. Dysk twardy musi być podłączony jako drugi do sprawnego komputera. Gdy uruchomimy komputer z dwoma dyskami i uruchomimy wyżej wspomniany program „ProduKey”, ukaże nam się klucz – jednak będzie to klucz z pierwszego sprawnego dysku. Aby zobaczyć nasz klucz, należy w opcjach programu wybrać File -> Select Source lub nacisnąć skrót klawiszowy F9.

produkey opcje

Następnie wybieramy 3 opcję „Load the product keys from external Windows directory” i klikamy przycisk Browse… tak jak na załączonej fotografii

produkey opcje2

Teraz musimy już tylko zlokalizować folder „Windows” na naszym dysku, najprawdopodobniej będzie to ścieżka D:\Windows lub E:\Windows. C:\Windows należy do systemu, z którego uruchomiony jest komputer.

W przypadku problemów z instalacją systemu lub odzyskaniem klucza zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem.

BLOG

Serwis komputerowy Białystok – Clear PC