Odzyskiwanie klucza Windows

Co zrobić, jeśli zamierzamy przeinstalować system Windows, a nie posiadamy partycji recovery, natomiast naklejka z kluczem jest wytarta? Przedstawiamy rozwiązanie!
Odzyskiwanie klucza Windows jest możliwe z działającego systemu i w przypadku jego uszkodzenia!

Łatwiejsze zadanie mają posiadacze Windows 8 i 10.

Windows 10 umożliwia nam przypisanie licencji do konta Microsoftu. Instalacja systemu przebiega bez podania klucza instalacyjnego, następnie po zalogowaniu na konto Windows zostaje aktywowany. To samo tyczy się laptopów na których nie mamy fizycznego klucza, a jedynie naklejkę która informuje nas o legalności systemu. Instalujemy system bez podania klucza, po czym system aktywuje się sam. Klucz pobierany jest z biosu płyty głównej.
Windows 8 nie posiada specjalnego klucza do instalacji. Po włożeniu odpowiedniej płyty dla swojego systemu np. Windows 8.0 lub 8.1 Professional klucz zostaje automatycznie wykryty z biosu płyty głównej.

Co jednak zrobić, gdy posiadamy system 7, Vista lub XP?
Spokojnie… oto rozwiązanie.

Odczytanie klucza z działającego systemu

Jest to najprostsza sytuacja do odzyskania klucza. Wystarczy ściągnąć odpowiednie oprogramowanie np. polecany przez nas „ProduKey”.

Po uruchomieniu programu, program wyświetli nam znalezione klucze do systemu Windows i pakietu Office.

produkey
program ProduKey

Odczytanie klucza z uszkodzonego systemu

Jeśli masz problem z uruchomieniem Windowsa rozwiązanie jest analogiczne. Różnica polega jedynie na wyjęciu i podłączeniu dysku twardego do innego komputera np. u znajomego. W przypadku uszkodzonego dysku twardego istnieje również duża szansa na odzyskanie. Dysk twardy musi być podłączony jako drugi do sprawnego komputera. Gdy uruchomimy komputer z dwoma dyskami i uruchomimy wyżej wspomniany program „ProduKey”, ukaże nam się klucz. Jednak będzie to klucz z pierwszego sprawnego dysku. Aby zobaczyć nasz klucz, należy w opcjach programu wybrać File -> Select Source lub nacisnąć skrót klawiszowy F9.

produkey opcje
wybór źródła

Następnie wybieramy 3 opcję „Load the product keys from external Windows directory” i klikamy przycisk Browse. Jak na załączonej fotografii

produkey opcje2
wczytywanie klucza ze wskazanej lokalizacji

Teraz musimy już tylko zlokalizować folder „Windows” na naszym dysku, najprawdopodobniej będzie to ścieżka D:\Windows lub E:\Windows. C:\Windows należy do systemu, z którego uruchomiony jest komputer.

W przypadku problemów z instalacją systemu lub odzyskaniem klucza zapraszamy do kontaktu z naszym serwisem.