Naprawa laptopów Asus z płytą X555LD

Ostatnio częstym pacjentem w naszym serwisie jest laptop Asus R556L. Okazuje się, że jego konstrukcja ma kilka wad – a dokładniej jego płyta główna z zastosowanym konektorem do dysku twardego. Prezentujemy jak powinna wyglądać diagnoza i naprawa laptopów Asus z płytą X555LD.

Naprawa laptopów Asus z płytą X555LD
naprawa laptopów Asus z płytą X555LD
płyta główna Asus R556L
model oraz rewizja płyty głównej

Najczęstszymi problemami są:

  • Brak reakcji na przycisk power – Nie świecą żadne diody i nie kręci się wentylator.
  • Nie wyświetlanie obrazu
  • Brak dźwięku – Brak karty dźwiękowej w biosie i menadżerze urządzeń.
  • System Windows nie uruchamia się – Dysk nie jest widoczny nawet w biosie.

Najczęstszym rozwiązaniem pierwszego i drugiego problemu jest zaprogramowanie biosu na nowo, choć nie zawsze jest to przyczyna. Brak obrazu może być spowodowany jak w każdym innym laptopie uszkodzeniem matrycy, taśmy matrycy lub układu graficznego.

Brak dźwięku i problem z wczytaniem dysku twardego w tym modelu laptopa są zazwyczaj objawem uszkodzenia lub „nie styku” konektora. Na tym module znajduje się również karta dźwiękowa.
Oczywiście problem z dyskiem może oznaczać po prostu jego uszkodzenie.

konektor dysku
konektor dysku twardego wraz z kartą dźwiękową

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się wymiana przejściówki na nową. Jednak czasem dochodzi do uszkodzenia gniazda w płycie głównej (obrazek poniżej). Bardzo rzadko zdarzyć się może, ze gniazdo nie nadaje się do naprawy i czeka nas wymiana płyty głównej. Niestety producent nie przewidział, że dodatkowy moduł może tak łatwo się uszkodzić.
Najgorsze w tej całej sytuacji jest to, że nie ma pewności, iż uszkodzony jest dodatkowy moduł i wymiana go na nowy może wcale nie rozwiązać problemu. Drugim problemem jest to, że układy te są w tym momencie bardzo drogie i kupowanie go bez pewności wiąże się ze sporym ryzykiem.

podłączenie dysku R556L
konektor wpięty do płyty głównej z dyskiem twardym
konektor dysku z dwóch stron
mocowanie konektora

Nie ma jednak co panikować, ponieważ gdy nie doszło do skrajnego uszkodzenia płyty lub konektora, da się taką usterkę naprawić. Potrzebny jest do tego jednak specjalistyczny sprzęt i nie zawsze naprawa w domu będzie możliwa.