Naprawa laptopów Asus z płytą X555LD

 

Ostatnio częstym pacjentem w naszym serwisie jest laptop Asus R556L. Okazuje się, że jego konstrukcja ma kilka wad – a dokładniej jego płyta główna: X555LD.
Przedstawimy Państwu jej najpopularniejsze usterki, aby ułatwić ich diagnozę.

płyta główna Asus R556L
zdj. miejsce oznaczenia modelu i rewizji płyty głównej

Najczęstszymi problemami są:

Brak reakcji na przycisk power – Nie świecą żadne diody i nie kręci się wentylator.
Brak obrazu
Brak dźwięku – Brak karty dźwiękowej w biosie i menadżerze urządzeń.
Brak bootowania systemu – Dysk nie jest widoczny nawet w biosie. Niekiedy jednak zdarza się, że jest wykrywany sporadycznie.

Najczęstszym rozwiązaniem pierwszego i drugiego problemu jest zaprogramowanie biosu na nowo, choć nie zawsze jest to przyczyna. Brak obrazu może być spowodowany jak w każdym innym laptopie uszkodzeniem matrycy, taśmy matrycy lub układu graficznego.

Brak dźwięku i problem z wczytaniem dysku twardego wynikają zazwyczaj z wadliwej konstrukcji laptopa, czyli braku dodatkowej przejściówki (konektor) do podłączenia dysku twardego. Na tym module znajduje się również karta dźwiękowa.
Oczywiście problem z dyskiem może oznaczać po prostu jego uszkodzenie 😉

konektor dysku
zdj. konektor dysku twardego wraz z kartą dźwiękową

Często zdarza się jednak, że wymiana przejściówki niewiele da, ponieważ może być uszkodzone gniazdo do jej podłączenia od strony płyty głównej. Niestety producent nie przewidział, że dodatkowy moduł może tak łatwo się uszkodzić.
Najgorsze w tej całej sytuacji jest to, że nie ma pewności, iż uszkodzony jest dodatkowy moduł i wymiana go na nowy może wcale nie rozwiązać problemu. Drugim problemem jest to, że układy te są w tym momencie bardzo drogie i kupowanie go bez pewności wiąże się ze sporym wydatkiem.

podłączenie dysku R556L
konektor dysku z dwóch stron

Nie ma jednak co panikować, ponieważ gdy nie doszło do skrajnego uszkodzenia płyty lub konektora, da się taką usterkę naprawić. Potrzebny jest do tego jednak specjalistyczny sprzęt i nie zawsze naprawa w domu będzie możliwa.

BLOG / Naprawa laptopów Asus z płytą X555LD

Podziel się z innymi