Problem z matrycą w laptopie Asus R556L

Jakiś czas temu opisywaliśmy problem laptopów z płytą główną X555LD, między innymi tytułowego Asus’a R556L. Tym razem problem dotyczy również ww. laptopa, a dokładniej jego matrycy. Przedstawiamy sposoby, jak naprawić miganie matrycy w laptopie Asus R556L.

Jest to usterka z reguły trudna do wykrycia, ponieważ problem ten występuje tylko w określonych warunkach.

Problem pojawia się tylko podczas jednoczesnego korzystania z baterii oraz z podświetlenia matrycy zbliżonego do połowy. I tu dla większości zaskoczeniem będzie, że zazwyczaj za tę usterkę odpowiada uszkodzona matryca. W tych laptopach znajduję się dosyć oryginalna matryca, ponieważ 40-pinowa slim 15,6″ (zazwyczaj występuje 30-pinowa).

Miganie matrycy w laptopie Asus R556L
matryca slim 40 pinowa

Aktualny koszt matrycy nie jest wysoki, jednak czasami warto spojrzeć na elektronikę matrycy. Czasem zdarza się, że usterka jest niewielka i okazuje się, że ww. elektronika posiada po prostu uszkodzony bezpiecznik.

Inne przyczyny migania obrazu

Oczywiście w przypadku wystąpienia tego problemu nie należy od razu wymieniać matrycy, tylko wykonać szczegółową diagnozę.

Za migotanie obrazu mogą odpowiadać również:

  • taśma matrycy
  • karta graficzna
  • sterowniki karty graficznej
  • aktualizacje systemu Windows 😉

W przypadku podejrzeń uszkodzenia karty graficznej lub jej sterowników w pierwszej kolejności należy odinstalować jej sterowniki i ponownie zainstalować nowe.

Do odinstalowania sterowników warto użyć któregoś z zewnętrznych programów, które dokładnie usuwają wszystkie wpisy np. „Display Driver Uninstaller „. Następnie należy pobrać nowe sterowniki, najlepiej ze strony producenta.

Następną możliwą przyczyną są aktualizacje systemu Windows (w szczególności Windows 10), które same aktualizują nasze sterowniki. Warto wtedy wykonać wyżej opisany sposób na ponowną instalację sterowników. Jeśli problem z migotaniem ekranu wystąpił po aktualizacji systemu, warto również spróbować odinstalować ostatnie aktualizacje.

Jeśli winna jest taśma matrycy, to zapraszamy Państwa do naszego innego wpisu na temat jej wymiany.

Wymiana matrycy

Podsumowując. W większości przypadków za miganie matrycy w laptopie Asus R556L odpowiadać będzie uszkodzona matryca. Rozwiązanie wydaje się oczywiste – wymiana matrycy na nową. W kwestii wymiany matrycy zapraszamy do naszego poradnika.