Laptop po upadku

Laptop upadł i nie wyświetla obrazu? Wcale się nie uruchamia? Obudowa jest połamana? Zapraszamy do zapoznania się z możliwymi sytuacjami gdy laptop jest po upadku.

Niestety, gdy słyszymy pytanie, co mogło się stać po upadku laptopa, nie możemy podać od razu jednoznacznej odpowiedzi. Przy takiej „awarii” mogło dojść do uszkodzenia laptopa w każdym możliwym miejscu. Każdy upadek zazwyczaj kończy się innym uszkodzeniem np. pobitą matrycą, połamaną obudową, uszkodzeniem płyty głównej, a w skrajnych przypadkach może uszkodzić się wszystko na raz.

Opiszemy teraz najczęstsze usterki:

Uszkodzony dysk twardy

Przy poważnym uszkodzeniu będzie słyszalny charakterystyczny dźwięk uszkodzonej głowicy „stukanie, tykanie” i komunikat na ekranie o braku systemu (prawdopodobnie w biosie dysk będzie niewidoczny). W lżejszych przypadkach zaobserwujemy problem z uruchomieniem systemu Windows lub jego ładowanie w bardzo powolnym tempie. Jeśli jednak nasz system się uruchomił, może pracować wolno lub się zacinać.

uszkodzony dyk
problem z uruchomieniem systemu

Warto zaznaczyć, że problem dotyczy praktycznie tylko dysków HDD – talerzowych, które posiadają części mechaniczne obracające się z zawrotną prędkością. Dyski SSD pozbawione są tego „problemu”.
Jeżeli już doszło do uszkodzenia dysku, zazwyczaj konieczna jest jego wymiana. Na pocieszenie możemy dodać, że często udaje się odzyskać dane z takiego dysku.

Laptop nie uruchamia się

Laptop upadł, ale wszystko wydaje się być całe – więc go uruchamiamy i … nic. Nie reaguje na przycisk power.

Pierwszą rzeczą, od której należy zacząć, jest sprawdzenie taśmy od przycisku uruchamiania. Następnie należy sprawdzić gniazdo zasilania, jeśli laptop upadł z podłączonym zasilaczem. Czasem, niestety przy mocniejszym uderzeniu może dojść do uszkodzenia płyty głównej (ułamania, uszkodzenia laminatu) i jedynym ratunkiem może się okazać wymiana na drugą. Tak czy inaczej przy braku reakcji na przycisk należy wykonać szczegółową diagnozę, ponieważ mogło uszkodzić się wiele rzeczy.

Pobita matryca

Chyba najczęstszą usterką po uderzeniu jest pobity (rozlany) ekran. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wymiana matrycy na nową.

zbity ekran laptopa
pobita matryca laptopa

Ceny matryc na dzień dzisiejszy w popularnych laptopach nie są wygórowane. To samo tyczy się wymiany. Większość modeli posiada przemyślany dostęp do naszego ekranu, jednak zdarzają się wyjątki, w których wymiana zajmuje znacznie więcej czasu i musimy rozebrać praktycznie cały laptop. Najważniejsze przy wymianie matrycy jest to, aby nie robić tego pod zasilaniem!