Laptop czy komputer stacjonarny?

Gdy zamierzamy kupić sprzęt komputerowy, do wyboru mamy laptop oraz komputer stacjonarny – znamy nam od bardzo dawna. Pierwszy wypuszczony na rynek komputer powstał już w roku 1946 na potrzeby armii amerykańskiej! Jedna i druga technologia ma swoje plusy i minusy.
Dokonując wyboru komputera, na początku warto odpowiedzieć sobie na pytania:
– do czego będzie nam potrzebny komputer?
– jaki styl życia prowadzimy? mobilny czy jednak bardziej stacjonarny?
– komputer ma nam służyć do rozrywki np. gry, czy głównie do przeglądania internetu?

Laptop

naprawa laptopów
laptop

Główną i niepodważalną cechą laptopów jest ich rozmiar oraz możliwość zabrania zawsze ze sobą. Osoby często podróżujące (np. na spotkania biznesowe) z pewnością docenią możliwość pracy na baterii, która pozwala nam na kilka godzin pracy, podczas których odpowiemy na maile lub skontaktujemy się przez skype’a z każdego miejsca na świecie! Na plus należy zaliczyć także mniejsze zużycie prądu i cichszą pracę porównując z komputerem stacjonarnym.

Do minusów możemy zaliczyć droższe i trudniejsze naprawy względem PC-ta. Bateria z jednej strony pozwalająca na bezprzewodową pracę np. w parku, z drugiej strony jest też wadą dla osób, które dużo pracują. W większości przypadków brak jest możliwości rozbudowy poza pamięciami RAM. Cena zakupu laptopa zawsze będzie wyższa niż komputera stacjonarnego o tych samych parametrach. W przypadku laptopów należy też uważać na wstrząsy, niekiedy negatywnie wpływające na pracę dysku twardego.

Komputer stacjonarny

naprawa komputerów
komputer stacjonarny

Najlepsze konfiguracje PC’tów nie są osiągalne nawet w najdroższych laptopach, jednocześnie zawsze wygrają w kategorii jakość/cena. Dla wielu z nas komputery stacjonarne są po prostu wygodniejsze, choćby ze względu na oddzielną mysz i klawiaturę. Komputery stacjonarne są zawsze wybierane przez graczy oraz osoby zajmujące się profesjonalnymi i wymagającymi programami np. do renderingu grafiki lub tworzenia zaawansowanych projektów. Czas na chyba najważniejszy plus: praktycznie nieskończona możliwość rozbudowy oraz zazwyczaj tańsze naprawy niż w przypadku laptopów.

Do minusów zaliczymy na pewno brak mobilności, mnóstwo przewodów, zdecydowanie większe zużycie prądu i hałas – względem nootebok’ów,

Niezależnie który sprzęt wybierzemy, dbajmy o jego konserwację i regularne czyszczenie, aby uniknąć przykrych niespodzianek i wydłużyć jego żywotność. Czysty laptop lub komputer z pewnością odwdzięczy się nam szybką pracą 😉

Podsumowując… laptop czy komputer stacjonarny? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oba rozwiązania mają swoje zalety oraz wady. Każda osoba powinna podjąć decyzję indywidualnie, w zależności od wykonywanych czynności.