Jak przyśpieszyć komputer?

Umiejętność obsługi komputera w dzisiejszych czasach wydaje się być oczywista. Niestety, nie wiele osób wie, jak poprawnie skonfigurować komputer do jego pełnej wydajności. Sprzęt komputerowy to elektronika, o którą należy odpowiednio dbać, aby działała poprawnie przez długie lata. Sprawdź jak przyśpieszyć komputer.

Zapewne każdemu z Was zdarzyło się zaobserwować z czasem dłuższe wczytywanie systemu, powolną pracę lub zawieszanie sprzętu – szczególnie, gdy korzystamy z dysku HDD, a nie SSD.

Uszkodzenie dysku twardego lub „bałagan” na dysku

System operacyjny z czasem zostawia po sobie „resztki” na dysku twardym naszego komputera. To samo tyczy się zainstalowanych programów. Warto od czasu do czasu przeskanować dysk i usunąć niepotrzebne tymczasowe pliki. Bardzo ważne jest również, aby nie dopuścić do sytuacji, w której nasza partycja systemowa będzie prawie cała zajęta, wówczas spowolnienie i problemy z pracą na komputerze są gwarantowane.

zapełnienie dysku twardego
niewielka ilość miejsca na partycji systemowej

Warto również sporadycznie sprawdzać stan naszego dysku, czy żadne sektory nie są uszkodzone np. programem HD Tune. Jeśli nasz dysk posiadana uszkodzenia, niestety inne porady nie dadzą raczej żadnego efektu.

Wirusy komputerowe

Oczywiste jest również, że z czasem na naszym dysku mogą pojawiać się wirusy, które mocno spowalniają nasz system. Ważne jest posiadanie aktualnego oprogramowania antywirusowe, a także regularne skanowanie dysku i usunięcie nieproszonych gości 😉 Więcej na temat pospolitych rodzai wirusów znajdą Państwo w naszym innym artykule.

Po wyczyszczeniu dysku z różnego rodzaju zagrożeń, warto poddać dysk defragmentacji. Ta metoda tyczy się tylko starszych komputerów z dyskiem HDD. Nie polecamy defragmentować dysków SSD – łatwo możemy wywołać niepożądane efekty, jak skrócenie żywotności.

Aktualizacje systemu Windows

Bardzo często za spowolnienie naszego sprzętu odpowiadają właśnie aktualizacje systemu Windows – dokładniej mówiąc nieaktualna wersja naszego systemu. Warto zatem zawsze zadbać o aktualną wersję naszego systemu i sterowników w nim zainstalowanych, co z pewnością przyśpieszy prace komputera.

aktualizacje Windows
aktualizacja Windows 10

Oczywiście, jeśli komputer ma już swoje lata i zatrzymał się w erze Windowsa XP, oczyszczanie dysku niewiele pomoże. Na starym sprzęcie nowe Windowsy np. 8 lub 10 zawsze będą pracować wolno, więc co parę lat warto rozejrzeć się za nowymi podzespołami. Najważniejszym elementem jest zmiana dysk HDD na SSD, który da nam niesamowity wzrost wydajności.