Dwa dyski w laptopie? Warto!

Ostatnio sporo klientów jest zainteresowanych montażem dysków SSD, ponieważ są aktualnie w świetnych cenach. Jednak często pojawia się następujący problem. Klient posiada dysk pojemności 500GB lub 1000GB dosyć obszernie wypełniony danymi których nie chce tracić. Inwestycja w dysk SSD o takiej pojemności to byłby nie mały koszt.
Na szczęście jest proste rozwiązanie tego problemu. Wystarczy dokupić specjalną kieszonkę w której montujemy drugi dysk i umieszczamy ją w miejsce napędu na płyty CD/DVD. Oczywiście rozwiązanie te posiada też minus, ponieważ są osoby które często korzystają z w.w. napędu. Jednak będzie to coraz rzadsze ponieważ ceny pendrive’ów są już tak niskie, że mało kto przechowuje dane na płytach. Oczywiście zawsze jest opcja dokupienia zewnętrznego napędu na płyty który kosztuje zazwyczaj do 100zł. Odpowiadając na pytanie czy warto mieć dwa dyski w laptopie?

Oczywiście że tak!

napęd dvd usb
napęd dvd – usb
kieszeń na drugi dysk
kieszeń na drugi dysk SATA

Po takim zabiegu mamy laptop który posiada dysk SSD i HDD. W takim wypadku nie potrzebujemy dysku SSD o dużej pojemności. Za bank danych posłuży nam dysk HDD, a na SSD będziemy posiadać zainstalowany system operacyjny oraz np. najczęściej używane programy.

kieszeń z dyskiem
kieszeń z dyskiem SATA

Na początku musimy upewnić się jakiej grubości posiadamy napęd żeby kupić odpowiednią kieszonkę/obudowę/ramkę na drugi dysk. Wyróżniamy 2 grubości:
– 9,5mm
– 12,7mm

kieszeń 12,7mm
rozmiar kieszeni na dodatkowy dysk
jak zmierzyć kieszeń
jak zmierzyć napęd DVD

Sposób montażu

Każdy laptop posiada trochę inaczej umiejscowiony napęd DVD. Niekiedy dostęp jest bardzo prosty innym razem trzeba rozebrać laptop, żeby się do niego dostać

Zazwyczaj montaż odbywa się w następujący sposób:
– demontujemy napęd DVD
– w zakupioną kieszonkę wkładamy nasz dysk – większość dysków na rynku to dyski z gniazdem/portem SATA jednak przed zakupem upewnij się, że posiadasz odpowiedni dysk – i gniazdo kieszonki pasujące do laptopa. Inne porty niż SATA na dzień dzisiejszy są już praktycznie nie spotykane – jednak przed zakupem warto się upewnić.
– dysk przykręcamy śrubkami dołączonymi do kieszeni
– z napędu DVD musimy zdemontować i przełożyć do kieszonki zaślepkę z przodu oraz mocowanie z tyłu umożliwiające przykręcenie obudowy w laptopie

Cały proces odbywa się oczywiście bez źródła zasilania w laptopie.

W razie problemów lub pytań zapraszamy do naszego serwisu