Programowanie biosu
Programowanie biosu jest konieczne w przypadku uszkodzenia programu znajdującego się w naszej kości. Najczęstszymi oznakami uszkodzenia są: brak oznak życia z płyty głównej lub brak obrazu. Płyty główne przeważnie posiadają bios SPI o bardzo dużej pojemności do 16MB.
Często przy podejrzeniu uszkodzonego biosu warto spróbować zresetować go zworką lub wyciągnąć baterię CMOS.
Jeśli wyżej wymienione metody nie pomogą, konieczne będzie zaprogramowanie kości bios w specjalnym programatorze
Następną rzeczą będzie zlokalizowanie naszego biosu na płycie głównej. Z reguły wyróżniamy 2 układy DIP-8 oraz SO-8. DIP-8 występują w komputerach stacjonarnych, a SO-8 w laptopach i komputerach PC. Przykładowe zdjęcia wymienionych układów przedstawiamy poniżej oraz w grafikach Google. W przypadku pierwszego typu układu należy go delikatnie wyjąć z gniazda i umieścić w programatorze, natomiast drugi układ jest nieco bardziej problematyczny, ponieważ należy go wylutować lub podpiąć pod programator specjalną przejściówką.
W skrajnych przypadkach mogło dojść do całkowitego uszkodzenia kości BIOS, czego nikomu nie życzymy. W takich przypadkach będzie konieczny zakup nowej kości.
Nie będziemy przedstawiać dokładnego procesu programowania, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnych programatorów i na każdym programuje się troszkę inaczej.
Do każdego programatora możemy znaleźć obszerne instrukcję w internecie.
W przypadku problemów z BIOS’em zapraszamy do naszego serwisu.
Clear PC serwis komputerowy Białystok