Jak wyłączyć aktualizacje Windows 10?

Aktualizacje systemu z reguły są bardzo ważne, jednak póki co Windows 10 ma to do siebie, że nie zawsze aktualizowanie jest opłacalne. Zdarzyło się już wielokrotnie, że „łatki” które miały poprawić system, powodowały masę błędów. W tym poradniku przedstawimy sposób, jak wyłączyć aktualizacje Windows 10. Dodatkowo zaprezentujemy sposób na instalowanie tylko konkretnych aktualizacji.

Niestety ten sposób nie działa w wersji Home

Niechciane aktualizacje

Często zdarza się, że musimy pilnie uruchomić, bądź zamknąć komputer i wtedy akurat nasz system zaczyna instalować nowe aktualizacje.

Jednak to nie jest największy problem. Niestety czasem trafi się aktualizacja, która zamiast pomóc i przyśpieszyć/poprawić nasz Windows może spowodować nawet problemy z uruchomieniem systemu. Na przykład „Bluescreen” popularnie zwany niebieskim ekranem.

bluescreen windows 10

Blue Screen of Death w Windows 10 (BSOD)

Wyłączenie automatycznych aktualizacji

Porada tylko dla użytkowników wersji Professional, Enterprise i Education.

Możemy to zrobić z pomocą narzędzia Windows – Edytor lokalnych zasad grupy. Aby się do niego dostać należy wyszukać w.w. nazwę w pasku Startu lub użyć skrótu klawiszowego Start+R i w nowym oknie wpisać gpedit.msc

komenda gpedit.msc
komenda gpedit.msc

Następnie przechodzimy krok po kroku w strukturze:

  • Konfiguracja komputera
  • Szablony administracyjne
  • Składniki systemu Windows
  • Usługa Windows Update
edytor lokalnych zasad grupy - screen
Edytor lokalnych zasad grupy

W usłudze Windows Update szukamy teraz „Konfigurowanie aktualizacji automatycznych”.

konfigurowanie aktualizacji automatycznych - screen
konfigurowanie aktualizacji automatycznych

Przełączamy opcję z „Nie skonfigurowano” na „Włączone”. Następnie poniżej w „opcjach” przestawiamy „konfigurowanie automatycznego aktualizowania” na opcję 2 – „Powiadom o pobieraniu i instalacji” i klikamy OK.

Można również wybrać opcję „Wyłącz wszystkie aktualizacje”, jednak nie jest to zalecane. Najlepszą opcją zawsze będzie aktualizowanie systemu, jednak z pewnymi aktualizacjami wskazanymi przez nas, a nie wszystkimi domyślnymi.

Na sam koniec musimy jeszcze wyszukać i uruchomić aplikację Windows PowerShell z uprawnieniami administratora.

W otwartym oknie wpisujemy: gpupdate /force

Po kolejnym uruchomieniu komputera system Windows będzie nas informować o dostępnych aktualizacjach. Nie będą już instalowane bez naszej zgody.